Wentylacja i rekuperacja Konin

Rekuperacja to proces wymiany powietrza w budynku, który pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego i przekazywanie go do powietrza nawiewanego. Dzięki temu rekuperacja umożliwia dostarczenie do budynku optymalnej ilości świeżego powietrza bez konieczności ogrzewania go od podstaw.

Rekuperacja- rola w dostarczaniu świeżego powietrza

Rekuperacja dostarcza do budynku świeże powietrze z zewnątrz. Świeże powietrze jest niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi. Zapewnia ono odpowiednią ilość tlenu, a także wymianę gazów i zanieczyszczeń.

rekuperacja i wentylacja konin

Wentylacja mechaniczna ( rekuperacja ) – co potrafi ten system?

System wentylacji mechanicznej umożliwia dostosowanie ilości powietrza wprowadzanego do budynku według potrzeb użytkownika, niezależnie od pogody na zewnątrz.

Rola rekuperacji w usuwaniu powietrza zanieczyszczonego

Rekuperacja usuwa z budynku powietrze zanieczyszczone, które zawiera kurz, pył, dym, bakterie i inne szkodliwe substancje. Usuwanie powietrza zanieczyszczonego z budynku zmniejsza ryzyko zachorowań.

Dlaczego rekuperacja zamiast wentylacji grawitacyjnej?

Możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet do 50% !

Rekuperacja z odzyskiem ciepła to system wentylacji, który pozwala nam regulować przepływ powietrza i zmniejszać utratę ciepła w sezonie grzewczym. Dzięki temu, że napływające powietrze jest ogrzewane przez to, które jest usuwane.

Jak działa rekuperacja?

Zasada działania wentylacji z odzyskiem ciepła jest banalnie prosta:

Powietrze zużyte, wysysane z takich pomieszczeń jak kuchnia, łazienka, WC, garderoba – wprowadzane do specjalnie skonstruowanego wymiennika krzyżowego bądź przeciwprądowego (rekuperatora), w którym swoje ciepło przenosi na świeże powietrze czerpane z zewnątrz budynku, a które jest w międzyczasie dodatkowo filtrowane w celu usunięcia zanieczyszczeń. Nawiew czystego, ogrzanego powietrza wykonywany jest do następujących pomieszczeń w których ludzie przebywają w sposób ciągły (sypialnie, pokoje, gabinety).

Rekuperacja w pytaniach i odpowiedziach

Można stwierdzić z pewnością, że te urządzenia usuwają z powietrza wszystkie niebezpieczne dla ludzi zanieczyszczenia, które pojawiają się sezonowo w atmosferze.

Należy dodać, że głównym elementem smogu jest pył zawieszony o średnicy poniżej 2,5 mikrometra oraz pył PM 10, których wdychanie może prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Cząsteczki te są tak drobne, że mogą przedostać się przez nasz układ oddechowy bezpośrednio do krwiobiegu, a nawet mózgu.

Rekuperator to urządzenie, które można umieścić w różnych miejscach domu, takich jak poddasze, kotłownia, garaż, garderoba lub inne pomieszczenie użytkowe. Ważne jest jednak, aby zapewnić, że temperatura powietrza w miejscu, gdzie znajduje się rekuperator nie spada zimą poniżej 8°C.

Nie wystarczy kupić rekuperator i podłączyć go do przewodów wentylacyjnych, aby cieszyć się z jego korzyści. Montaż rekuperacji to zadanie dla specjalistów, którzy wiedzą, jak zapewnić optymalną wydajność i oszczędność energii. Nie warto ryzykować samodzielnego montażu, jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. W Rekuperatory.pl zdarzały się przypadki, że klienci sami układali przewody wentylacyjne, ale tylko wtedy, gdy mieli oni doświadczenie w branży instalacyjnej. Montaż rekuperacji to nie tylko kwestia techniczna, ale także estetyczna i praktyczna. Dlatego warto powierzyć go profesjonalistom z Aris, firmie z Konina.

Jeśli chcesz zamontować rekuperację w swoim domu, warto zrobić to na początku budowy. Dzięki temu uzyskasz wiele korzyści, takich jak:

 • Nie będziesz musiał budować kominów do wentylacji grawitacyjnej, które są zbędne przy rekuperacji
 • Zmniejszysz koszty zakupu okien, ponieważ część z nich będzie miała stałe szyby, które są tańsze i dają więcej światła
 • Wybierzesz najlepsze miejsce na rekuperator: z dala od sypialni, z łatwym dostępem do serwisu, w izolowanym pomieszczeniu
 • Uprościsz trasę instalacji rekuperacji, dzięki czemu nie będziesz musiał jej zabudowywać
 • Dostosujesz grubość stropu, aby ukryć w nim całą lub część instalacji
 • Umieścisz czerpnię i wyrzutnię powietrza w odpowiednim i zgodnym z prawem miejscu
 • Zrobisz otwory w stropach na kanały rekuperacji, aby uniknąć późniejszego kucia lub wiercenia
 • Możesz też pomyśleć o kupnie projektu domu, który jest zaprojektowany pod rekuperację. To oznacza, że wszystkie jego elementy: grubość stropu, liczba szachtów kominowych, okna i drzwi, wentylacja garażu i kotłowni, bilans energetyczny budynku, zapotrzebowanie na ciepło, moc systemu grzewczego, są dostosowane do rekuperacji.

Tak. Kominek wymaga hermetycznej komory spalania i niezależnego dopływu powietrza z zewnątrz przez osobny kanał. Ponadto należy wybudować komin do usuwania spalin z kominka.

Najważniejsze powody dla których dobrze jest zrobić rekuperację z nami

 • 16 lat doświadczenia w montażu rekuperacji
 • Najwyższy standard wykonania i pełna odpowiedzialność .
 • Komfortowa, efektywna, bezgłośna rekuperacja
 • Profesjonalny dobór centrali i instalacji do architektury budynku
 • Prawidłowe wykonanie projektu i jego rzeczywiste odwzorowanie w realu
 • Stała opieka Doradcy: podczas całego procesu współpracy